Policzkiewicz Karol

 

Policzkiewicz Karol

Przodownik Policji Państwowej

Urodzony 4 listopada 1909 w Sosnowcu w rodzinie Stanisława i Ludwiki z Sobków. W 1934 r. ukończył średnia Szkołę Handlową w Katowicach i rozpoczął naukę w Szkole Policyjnej w Mostach Wielkich.

Pierwszy przydział otrzymał na Posterunek Policji Państwowej w Rydzynie, gdzie komendantem posterunku był jego przyszły teść Ludwik Jankowiak. W dniu 23.10.1938 roku został mianowany Komendantem Posterunku Policji Państwowej w Krzemieniewie z siedzibą w Garzynie, gdzie też zamieszkał. W dniu 1 czerwca 1939 r. został awansowany do stopnia przodownika. Dnia 18 lipca 1939 r. zawarł związek małżeński z Władysławą Jankowiak.

Fotografia ślubna Karola Policzkiewicza i Władysławy Jankowiak

Zbliżała się wojna. 31 sierpnia 1939 roku policjanci wraz ze swoimi rodzinami rozpoczęli ewakuację na wschód kraju. W okolicy Kutna otrzymali rozkaz aby skierować się w okolice Lublina, gdzie miała nastąpić koncentracja wojsk i policji, aby przygotować się do odparcia hitlerowskiej nawałnicy. W wyniku agresji sowieckiej na Polskę w dniu 17 września 1939 roku sytuacja uległa całkowitej zmianie. Polska znalazła się w zbrojnych szczękach agresorów, którym nie mogła podołać. Karol Policzkiewicz dostał się do niewoli sowieckiej. Był więziony w obozie w Ostaszkowie.

„Mąż był bardzo troskliwym człowiekiem – wspomina wdowa po Karolu, Władysława. –  Nie chciał abym jechała z nim na wschód, dlatego wysłał mnie do rodziny w Kaliszu.  Żegnając się ze mną powiedział żebym się nie martwiła i że zobaczymy się za dwa tygodnie. Dzisiaj myślę, że chyba sam w to nie wierzył, być może przeczuwał co go czeka… Tyle tego mojego małżeństwa było. Z obozu nie dostałam już żadnej wiadomości.”

Wiosną 1940 r. przodownik Karol Policzkiewicz został zamordowany przez NKWD. Jego prochy spoczywają wśród tysięcy innych policjantów w Miednoje. Taki sam los spotkał jego teścia Ludwika Jankowiaka.

 

 

Źródło: Piotr Krzysztof Marszałek, Powstanie i rozwój organizacyjny polskich formacji policyjnych w południowo-zachodniej Wielkopolsce w latach 1918-1922, PWSZ IPiA Studia Lubuskie, Tom IV, Sulechów 2008; http://krzemieniewo.net/viewpage.php?page_id=1122; Orędownik Powiatowy. Pismo powiatu Kościańskiego nr 9 z marca 2005, s. 4