Tragiczna historia przedwojennego komendanta
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mławie poszukują pamiątek i informacji o swoim przedwojennym komendancie, komisarzu Apoloniuszu Strzeleckim. Komendant Strzelecki był bohaterem walk o wolną Polskę, tworzył mławską jednostkę Policji Państwowej. Zginął tragicznie 14 września 1924 roku.
Apoloniusz Strzelecki urodził się 7 lipca 1888 roku w Guzowie (pow. żyrardowski) w rodzinie Waleriana Strzeleckiego i Józefy z Konarzewskich. Brał udział w I wojnie światowej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Za „poświęcenie i męstwo podczas zrzucania jarzma przemocy niemieckiej w 1918 roku” został odznaczony Krzyżem Walecznych.
Swoją służbę w formacjach bezpieczeństwa Odrodzonej Polski rozpoczął już od czasów Straży Obywatelskich. W Policji Państwowej wykonywał obowiązki służbowe na różnych stanowiskach. Tworzył m.in. jednostkę mławskiej Policji Państwowej, której był Komendantem. Za zasługi na polu bezpieczeństwa publicznego został udekorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Komisarz Strzelecki zginął 14 września 1924 roku o godzinie 5.30 rano w wypadku samochodowym na drodze między Mławą, a Sierpcem. Miał 36 lat. Jego pogrzeb odbył się w dniu 16 września w Mławie, z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, funkcjonariuszy Policji Państwowej, jak i licznie zgromadzonej publiczności. Ciało komendanta Strzeleckiego spoczęło w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Mławie. Rok przed tragiczną śmiercią komendanta Strzeleckiego, zmarła jego małżonka Julia z Niedzielskich Strzelecka. Małżonkowie osierocili trójkę dzieci.
Nagrobek Julii i Apoloniusza Strzeleckich
Kierownictwo mławskiej Policji na drobie przedwojennego Komendanta
W miejscu, w którym komisarz Strzelecki poniósł śmierć, jego podkomendni wystawili pamiątkowy obelisk. Zachował się on do dzisiaj, usytuowany jest przy ogrodzeniu prywatnej posesji, z trasy nie bardzo jest widoczny. Wymaga jednak restauracji. Nagrobek Strzeleckich wyremontowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej, opiekują się nim mławscy policjanci.
Pomnik upamiętniający miejsce tragicznej śmierci komisarza Strzeleckiego
Historia komendanta Apoloniusza Strzeleckiego jest wciąż mało znana i pełna luk. Mławscy policjanci chcą uczcić pamięć komendanta i uratować jego historię od zapomnienia. W historycznych poszukiwaniach pomaga m.in. historyk, regionalista doc. dr Leszek Zygner.
Akt zgonu komisarza Apoloniusza Strzeleckiego
Na Posterunku nr 37 z 1924roku
Policjanci zwracają się z apelem do osób, które mają wiedzę o losach komendanta lub posiadają jakiekolwiek po nim pamiątki i fotografie o kontakt z jednostką policji w Mławie (tel. 23/654-72-66, kom. 506-890-706 ).