Dzieciątkowski Roman
Posterunkowy Policji Państwowej
Syn Józefa. Urodzony w dniu 2 marca 1901 r. w Zagórowie.
Był posterunkowym Policji Państwowej we wsi Woźniki.
W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany do rezerwy Policji Państwowej powiatu gnieźnieńskiego i wysłany na wschód Polski. Po wkroczeniu armii czerwonej w granice państwa polskiego został aresztowany i w maju 1940 r. wywieziony w głąb Rosji.
Roman Dzieciątkowski
W teczce personalnej nr 4772 zapisano m.in: „Dieczentkowskij Roman Francewicz, 1901 r. ur. miejsc. Zaguruw, powiat Konin, Poznanskiego województwa, zam. w. Wozniki, powiat Gniezdo, Poznańskiego województwa, szeregowy rezerwy policji, Polak, do mobilizacji pracował w gospodarstwie rolnym, posiadał 12 mórg ziemi, 4 krowy, 2 konie. Żona – Dieczentkowskaja Franciszka Iosifowna, 34 lata, Polka, gospodyni domowa, syn Jewgienij 10 lat, Seweryna 7 lat – córka.” Został zamordowany w Twerze strzałem z pistoletu w tył głowy przez funkcjonariuszy NKWD.
W Księdze Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje oraz na tablicy nagrobnej figuruje błędne nazwisko „Deczentkowski”.
Imię Romana Dzieciątkowskiego zostało zapisane na obelisku upamiętniającym ofiarę policjantów zamordowanych m.in. w Katyniu, Twerze, Bykowni, odsłoniętym w kwietniu 2012 r. z okazji Dnia Pamięci Ofiar Katyńskich w Parku Miejskim im. gen Władysława Andersa w Gnieźnie.
Obelisk upamiętniający zamordowanych policjantówz terenu powiatu gnieźnieńskiego
Źródło: W.Kujawa, D.Nowicki, A.Rubajczyk, Zawsze wierni. Dzieje Policji Państwowej na ziemi słupeckiej w latach 1918-1939, Słupca 2013;
http://www.informacjelokalne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=6171:te-bezbronne-ofiary-patrz-na-nas-z-posterunku-jakim-jest-niebo&catid=22:polityka-i-spoeczestwo&Itemid=43